Ašvaganda

Ašvaganda - Ashwagandha - Vitánia opojná - Withania Somnifera (indický ženšeň)


Ašvaganda je ajurvédskou odpoveďou na ázijský ženšeň (Panax ginseng) v tradičnej čínskej medicíne a v tomto ohľade sa využívajú podobne aj jej omladzujúce vlastnosti.

Ashwagandha v preklade znamená „vôňa koňa”. Tieto slová sa vykladajú rôzne. Napríklad, že môže šíriť energiu a silu koňa.


Má širokú škálu tradičných použití, z nich veľa už prešlo vedeckým testovaním. Mnoho z nich ale ešte na potvrdenie štúdiami čaká, napriek tomu,

že je rastlina využívaná pre zdravie už dlhé stáročia.

Vie sa o nej nasledovné:

ide o tonikum, pozitívne pôsobí na nervovú sústavu, regeneruje ju,

má sedatívne účinky, je adaptogénna, afrodiziakálna, protizápalová, pôsobí antioxidačne, imunomodulačne, protikŕčovo, antistresovo, omladzujúco, vychytáva voľné radikály, znižuje krvný tlak, pôsobí proti artritíde, pomáha udržiavať zdravé kĺby. Ako silný antioxidant posilňuje imunitný systém.

Ďalšou možnosťou užívania ašvagandy je pri prechladnutí, horúčkach, pri liečení alkoholizmu, úzkosti, anémie, nespavosti, lumbaga, na posilnenie pamäte.

Je považovaná za prírodný adaptogén, čo je látka, ktorá je odolná voči vnútorným a vonkajším spúšťačom stresu. Prirodzené antidepresívne pôsobenie vitánie spočíva v miernení zápalu a hladiny stresových hormónov. Naviac zlepšuje spánok.

Ashwagandha nie je vhodná pre tehotné ženy.

Terapeuticky sa využívajú predovšetkým korene rastliny.

Ašvaganda je najobľúbenejšia indická botanická rastlina a po stáročia bola využívaná v ayurvéde, päť tisíc rokov starom indickom liečebnom systéme ako omladzujúce a denné tonikum (rasajána) pre osvieženie fyzického aj duševného stavu človeka. Nakoľko farmakologické štúdie prichádzajú s dobrými zisteniami, začína sa Ashwagandha tešiť stále väčšej obľube. Ašvaganda pôsobí v rámci celého tela tým, že pomáha udržiavať rovnováhu.

Zložky vitánie opojnej

Uvádza sa, že medzi aktívne zložky ašvagandy patrí viac ako 80 látok. Jedná sa hlavne o alkaloidy (isopelletierín, anaferín, anahygrín, withasomnín, cuscohygrín, ashwagandhín, ashwagandhinín), steroidné laktony (withanolidy, withanosidy, withaferíny a ďalšie), saponíny (sitoindosidy), fytosteroly, flavonoidy, oligosacharidy a tiež triesloviny taníny.

Táto bylina je známa svojim silným adaptogénnym pôsobením, to znamená, že vyniká svojím protistresovými vlastnosťami.

Prospešnosť Ashwagandhy pre zdravie


Hlavné výhody tejto rastlinky spočívajú predovšetkým v úľave od stresu, prísunu energie a v podpore imunitného systému. Za všetky tieto prospešné účinky sú zodpovedné withanolidy, ktoré pomáhajú normalizovať biochemické procesy v tele.


Prípravkom z ašvagandy sa pripisujú nasledujúce účinky:

abortivačné, adaptogénne, analgetické, antiartritické, antiastmatické, antibiotické, antidyspeptické, protizápalové, protinádorové, afrodiziakálne, adstringentné, baktericídne, karminatívne, antikoncepčné, depuratívne, diuretické, emetické, fungicídne, hypnotické, imunomodulačné, laxatívne, proteolytické, tonizačné a nervovo sedatívne. Okrem toho môže mať i cytotoxické, chemopreventívne a radiosenzitizujúce účinky.

Ašvaganda je konzumovaná aj pre dlhovekosť a podporu mladosti.

Špeciálne by mala mať vplyv na omladenie mužov, posilnenie spermií, kostnej drene a svalov. Dodáva mladistvú vitalitu. Zároveň sa ale verí, že vitánia je užitočná aj pre staršie osoby, pretože dodáva energiu, mierni bolesť, zápal, ale tiež nervozitu.

V štúdiách sa zistilo, že Ashwagandha významne zvyšuje hemoglobín, počet červených krviniek rovnako ako znižuje sedimentáciu cholesterolu a erytrocytov v sére, zlepšuje sexuálny výkon.

Tiež sa zlepšila bdelosť a reakcie, spánok a fyzické schopnosti účastníkov horolezeckej akcie: 6-dňového treku s prevýšením nadmorskej výšky do 5 200 m. Naviac sa mierne zlepšila sila svalov a svalová výkonnosť u zdravých starších mužov. Ďalším pozitívnym prejavom boli lepšie príznaky stresu u pacientov s chronickým stresom.Ašvaganda môže zlepšovať spánok u deprimovaných osôb

Zhoršená kvalita spánku pri depresii má vplyv na vyššie riziko samovražedného chovania a môže narušiť kognitívne schopnosti. Vitánia opojná obsahuje zložku triethylenglykol, ktorá by mohla byť využitá pri liečbe nespavosti. Popri navodení spánku vie ašvaganda mierniť úzkosť spôsobenú spánkovou depriváciou a súčasne aj nervový zápal. Vedci sa domnievajú, že ašvaganda môže pôsobiť neuroprotektívne. Ako doplnok stravy môže tiež pomôcť pri narušení pamäti a učení ako dôsledok spánkovej deprivácie.

Prírodná neuroprotektívna látka

Ašvaganda je doplnkom pre zdravší mozog, je to prírodné neuroprotektívum, ktoré môže pomáhať chrániť mozgové bunky pred biochemickými zmenami, spôsobenými stresom. Antioxidačný vplyv môže prispieť k poklesu oxidačného stresu vznikajúceho pri depresii.


Ashwagandha bojuje proti stresu a úzkosti

Ashwagandha je známa hlavne pre svoju schopnosť znižovať úzkosť a uvoľňovať stres. Klinické štúdie na ľuďoch dokázali, že vitánia opojná silne pôsobí ako prírodné sedatívum a môže účinne znížiť príznaky u ľudí v strese a s úzkostnými poruchami.

Rastlina má ale i ďalšie zdravotné výhody: odbúrava únavu a napätie. Zvyšuje duševnú bdelosť, zlepšuje koncentráciu a pamäť. Tým, že podporuje vytrvalosť, vyvažuje energetické úrovne. Ašvaganda sa dá užívať samotná alebo s ďalšími bylinkami, o ktorých sa vie, že upokojujú a pomáhajú od stresu.

Bolo zistené pôsobenie na os hypotalamus – hypofýza – nadobličky a potvrdené, že znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Táto os je komunikačnou sieťou medzi časťou mozgu a hlavnými žľazami, ktoré vylučujú hormóny. Pomáha regulovať úroveň stresu.


Môže zlepšiť funkciu mozgu, vrátane pamäte

Štúdie na zvieratách naznačujú, že Ashwagandha môže znížiť problémy s pamäťou a mozgovou funkciou, ktoré boli spôsobené poranením alebo ochorením.

Výsledky štúdií naznačujú, že Ashwagandha môže byť prostriedkom k potlačeniu akútnych účinkov nespavosti na poruchy učenia a pamäti a môže sa objaviť ako nový doplnok stravy ku kontrole kognitívnych porúch vyvolaných spánkovou depriváciou.

Taktiež zlepšuje reakčnú dobu a výkonnosť, môže zlepšiť kognitívnu a psychomotorickú výkonnosť, a preto sa dá považovať za cenný doplnok v liečbe ochorení spojených s poruchou poznávacích schopností. Ďalej zlepšuje celkovú pamäť, výkonnosť, ale tiež pozornosť.


Ašvaganda sa stará o stav mozgu a chráni kognitívne funkcie


Kognitívne (poznávacie) funkcie patria medzi hlavné oblasti ľudskej psychiky. Prostredníctvom týchto funkcií človek vníma okolitý svet, jedná, reaguje alebo zvláda rôzne úlohy. Predstavujú pamäť a koncentráciu, pozornosť, rýchlosť myslenia, reč, schopnosť chápať informácie. K exekutívnym funkciám potom patria schopnosť posúdiť a riešiť problémy, plánovať a organizovať. Ak sa tieto schopnosti narušia, jedná sa o dôležité príznaky depresívnej poruchy. Antidepresíva, napríklad typu SSRI a recidíva, môžu priniesť kognitívne otupenie.

Keďže je vitánia opojná prírodné nootropikum (látky, ktoré zlepšujú schopnosti ľudského myslenia), môže pomôcť obnoviť kognitívnu činnosť a udržovať zdravé fungovanie mozgu.

Pri podávaní ašvagandy zdravým osobám sa ukázalo, že pri konzumácii doplnku stravy v kapsulách v dávke 250 mg dvakrát denne počas 14 dní malo za dôsledok veľké zlepšenie kognitívnej a psychomotorickej výkonnosti. Vedci sa domnievajú, že vitánia opojná zlepšuje kognitívne schopnosti a pamäť prostredníctvom regulácie rôznych neurotransmiterov v mozgu.

Doplnky z vitánie opojnej môžu zlepšiť funkcie mozgu, vrátane kognitívnych schopností.

Môže znížiť príznaky depresie, niekoľko štúdií naznačuje, že Ashwagandha môže prospieť pri zmiernení depresívnych stavov.


Ašvaganda bráni zvyšovaniu hmotnosti vplyvom stresu

Chronický stres môže mať negatívny vplyv na stravovacie návyky. Medzi ne patrí aj jedlo zjedené pod vplyvom emócií a následné priberanie na váhe. Štúdia, ktorá bola uverejnená v Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine v roku 2017 upozornila na to, že užívanie doplnku z ašvagandy (300 mg dvakrát denne počas 8 týždňov) môže podporiť udržovanie váhy u dospelých s chronickým stresom.

Užívanie doplnku z vitánie opojnej s výťažkom z koreňa s 5 % withanolidov viedlo k poklesu vnímaného stresu o 32,7 % a tiež k 22% zníženiu hladiny kortizolu.

Ashwagandha pomáha pri cukrovke

V niekoľkých štúdiách nielen na zvieratách, ale aj na diabetických pacientoch, bolo zistené, že Ashwagandha môže znížiť hladinu cukru v krvi prostredníctvom účinkov na sekréciu inzulínu a citlivosť. Vplyvom užívania Ašvagandy sa zvyšuje sekrécia inzulínu a vytvára sa lepšia citlivosť na inzulín vo svalových bunkách.

Niekoľko štúdií na ľuďoch potvrdilo schopnosť vitánie znížiť hladinu cukru v krvi nielen u zdravých osôb, ale aj u diabetikov.

Okrem toho v 4-týždňovej štúdii u ľudí so schizofréniou vykazovali pacienti, ktorým bola podávaná Ashwaganda nalačno, priemerné zníženie hladiny cukru v krvi .

Ašvaganda pôsobí proti rakovine

Liečenie rakoviny síce býva v určitých prípadoch stále úspešnejšie, napriek tomu sa hľadajú možnosti, ako pomôcť pacientom s touto chorobou.

Zo štúdie na zvieratách a in vitro vyplýva, že Ashwagandha bráni niekoľkými spôsobmi rastu rakovinových buniek a pomáha vyvolávať programovanú smrť rakovinových buniek, teda apoptózu. Protinádorový účinok ašvagandy sa pripočítava steroidným laktónom, označovaným ako withanolidy. Aj tu má vplyv withaferín A, prirodzená látka z vitánie. Protinádorové účinky sú natoľko zaujímavé, že boli zdôraznené výzvy ku klinickému vývoju ašvagandy pre prevenciu a liečbu rakoviny.

Predpokladá sa, že Ashwagandha vytvára reaktívne druhy kyslíka (ROS), ktoré sú toxické pre rakovinové bunky, ale už nie pre normálne bunky. Okrem toho môže spôsobiť, že rakovinové bunky budú menej odolné voči apoptóze.

Štúdie na potkanoch, myšiach naznačujú, že ašvaganda môže prospieť svojimi imunomodulačnými účinkami pri liečbe niekoľkých typov rakoviny. Či už je to rakovina prsníka, pľúc, hrubého čreva, multiformného glioblastómu mozgu a rakovina vajcovodov.

Napríklad v štúdii s myšami boli nádory vajcovodov liečené Ashwagandou buď samotnou alebo v kombinácii s ďalším protirakovinovým liečivom. Výsledkom bolo 70-80% zníženie rastu nádoru. Zároveň liečba zabránila šíreniu rakoviny na ďalšie orgány.

Síce nie sú k dispozícii štúdie, ktoré by potvrdili tieto výsledky u človeka, zároveň sa ale jedná o povzbudivé výsledky.

Otvorená, prospektová, nerandomizovaná porovnávacia klinická štúdia (uverejnená v roku 2013) sa zaoberala prípadným použitím prášku z koreňového extraktu Ashwagandhy. Týkala sa možnosti zmiernenia únavy spôsobenej chemoterapiou a celkového zlepšenia kvality života u pacientov s karcinómom prsníka. Pacienti boli striedavo zaradení do skupiny (n = 50) alebo do kontrolnej skupiny (n = 50) a bola zisťovaná únava. Skupina užívala 500 mg suchého extraktu Ashwagandhy 3x denne počas 6 cyklov chemoterapie. Títo pacienti pociťovali počas chemoterapie menšiu únavu a cítili sa lepšie ako kontrolná skupina.

Štúdie na zvieratách a in vitro ukázali, že Ashwagandha podporuje smrť nádorových buniek a dá sa využiť proti niekoľkým typom rakoviny.

Ašvaganda môže znížiť hladinu kortizolu

Kortizol je známy ako „stresový hormón”. Kôra nadobličiek uvoľňuje kortizol ako reakciu na stres. Kortizol predovšetkým reguluje metabolizmus živín. Dlhodobé vytváranie kortizolu, hlavne pri chronickom strese, vedie k významným fyziologickým zmenám.

Chronické zvýšenie hladiny kortizolu má za dôsledok vysokú hladinu cukru v krvi a zvýšenie množstva tuku v bruchu.

Štúdie ukázali, že Ashwagandha môže pomôcť znížiť hladiny kortizolu.

V jednej štúdii u chronicky stresovaných dospelých mali pacienti, ktorí užívali Ashwagandu, významne väčší pokles kortizolu v porovnaní s kontrolnou skupinou. Pacientom, ktorí dostávali najvyššiu dávku, sa znížil kortizol v priemere o 30 %.

Doplnky z Ashwagandhy môžu prispievať k zníženiu hladiny kortizolu u chronicky stresovaných jedincov.


Zlepšenie sexuálnych funkcií

Chronický stres a depresie majú vplyv na sexuálne dysfunkcie. Pokiaľ sú pacienti liečení niektorými antidepresívami, môže vznikať sexuálna dysfunkcia alebo sa zhoršiť.

Dráha odmeny v mozgu riadi odozvu na jedlo, spoločenský kontakt, ale tiež sex. Vysoká hladina stresového hormónu túto dráhu narušuje a môže viesť k sexuálnej dysfunkcii.

Klinické štúdie na ľuďoch potvrdili, že liečba ašvagandou u zdravých žien zlepšuje pohlavné funkcie a má pozitívny vplyv na stresom vyvolanú neplodnosť.

Okrem toho môže mať tiež vplyv na stresom vyvolanú funkciu srdca a činnosť imunity.

Doplnky z ašvagandy pomáhajú zvládať príznaky stresu tým, že znižujú hladinu kortizolu a majú vplyv na chemické látky v mozgu. Preukázateľne chráni pred nepriaznivým pôsobením chronického stresu akým je napríklad priberanie na váhe, sexuálne dysfunkcie, zhoršenie stavu žíl a podobne.


Môže zvýšiť hladinu testosterónu a zvýšiť plodnosť u mužov

Doplnky z Ashwagandhy môžu mať silný vplyv na hladinu testosterónu a reprodukciu.

V štúdii so 75 neplodnými mužmi vykazovala skupina liečená Ashwagandou významný nárast testosterónu a následného zvýšenia počtu spermií a motility.

Okrem toho muži, ktorí užívali Ashwagandhu, vykazovali vyššie antioxidačné hladiny a lepšiu kvalitu spermií.

Ashwagandha pomáha zvyšovať hladinu mužského pohlavného hormónu testosterónu a významne zvyšuje kvalitu spermií a plodnosť u mužov.

Môže zvýšiť svalovú hmotu a silu

Z výskumov vyplýva, že ašvaganda môže podporiť stavbu tela a silu. [58], [60]

V štúdii zdraví muži užívali 750-1,250 mg ašvagandy denne. Po 30 dňoch vykazovali vyššiu svalovú silu a nižšie percento telesného tuku. Okrem toho došlo k zníženiu celkového a LDL cholesterolu. Celkové percento telesného tuku vykazuje trend zníženia. Vitánia bola vo zvyšovaných dávkach dobre tolerovaná. [39]

V 8 týždňovej, randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej klinickej štúdii 57 mladých mužov (18-50 rokov) s malou skúsenosťou s tréningom v rezistencii bolo náhodne vybraných k užívaniu 300 mg koreňového výťažku z ašvagandy (29 subjektov) alebo placeba (28 subjektov). Muži, ktorí konzumovali výťažok 2x denne, nakoniec vykazovali významne vyšší prírastok svalovej hmoty a sily. Oproti skupine s placebom sa viac ako dvojnásobne znížil telesný tuk [58].

Z doposiaľ vykonaných výskumov vyplýva, že Ashwagandha zvyšuje u mužov svalovú hmotu, silu a okrem toho znižuje telesný tuk.


Môže znížiť zápal

Štúdie na zvieratách ukázali, že Ashwagandha pomáha znižovať zápal.

Štúdie na ľuďoch zistili zvýšenú aktivitu imunitných buniek, ktoré ničia infekciu (prirodzené zabíjacke bunky) a napomáhajú dobrému zdravotnému stavu.

Dokázalo sa zníženie C-reaktívneho proteínu (CRP), čo je znak zápalu a je spojený s vyšším rizikom srdcových ochorení.

V kontrolovanej štúdii mala skupina, ktorá užívala 250 mg Ashwagandhy denne, v priemere o 36 % znížené CRP v porovnaní s placebom, u ktorého hladina poklesla o 6%.

Os hypotalamus – hypofýza – nadobličky je súčasťou regulácie nálady a tiež má vplyv na hladiny kortizolu, čo je stresový hormón. Pri depresii dochádza k hyperaktivite tejto osy, čo vedie k zvýšeniu hladiny kortizolu a tým aj k zápalu.

Bolo dokázané, že výťažky z ašvagandy potlačujú zápaly nervov alebo mozgu tým, že spomaľujú činnosť prozápalových látok a súčasne aktivujú bunky, ktoré sa starajú o imunitnú obranu centrálnej nervovej sústavy.

Nervový zápal sa horší s oxidačným stresom. Withanolidy obsiahnuté v ašvagande miernia oxidačný stres a zápalové procesy v mikrogliových bunkách.

Vysoká miera zápalu v mozgu prispieva k depresii. Pretože výťažky z ašvagandy vykazujú protizápalové vlastnosti, zvládajú nervový zápal v mozgu. Toto je dôležité pre antidepresívny vplyv vitánie. Ashwagandha zvyšuje aktivitu prirodzených buniek (zabíjačov) a znižuje znaky zápalu.


Znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov

Okrem protizápalových účinkov pomáha ašvaganda so znižovaním hladiny cholesterolu a triglyceridov a tým sa stará o zdravé srdce.

V štúdii s potkanmi bolo zistené zníženie celkového cholesterolu o 53 % a zníženie triglyceridov o necelých 45 %.

Kontrolované štúdie u človeka uvádzajú výsledky, ktoré nie sú tak vysoké. Napriek tomu bolo zaznamenané zlepšenie.

V 60 dňovej štúdii u chronicky stresovaných dospelých vykazovala skupina, ktorá užívala najvyššiu dávku Ashwagandy, v priemere 17% zníženie LDL teda „zlého” cholesterolu a 11% zníženie triglyceridov.

Ashwagandha môže znížiť riziko srdcových ochorení tým, že zaistí zníženie cholesterolu a triglyceridov.

Vitánia opojná normalizuje činnosť štítnej žľazy

Štítna žľaza vytvára hormóny, ktoré majú vplyv na fungovanie ľudského tela. Správna funkcia štítnej žľazy je preto pre organizmus nevyhnutná.

Bolo zistené, že protilátky proti štítnej žľaze, ktoré sa spájajú s ochorením ako Hashimotova choroba, sú tiež biomarkery dysfunkcie imunity pri depresii.

Demartini a spol. vypozorovali silné spojenie medzi subklinickou hypotyroitídou a príznakmi depresie. Subklinická hypotyroitída je definovaná ako zvýšená hladina štítnou žľazou stimulujúceho hormónu (TSH) s voľným tyroxínom (T4) v normálnom rozmedzí.

V pilotnej štúdii zahrňujúcej 50 pacientov so subklinickou hypotyroitídou bolo zistené, že doplnky z ašvagandy zlepšujú zdravie štítnej žľazy. Pacienti vo veku 18-50 rokov s mierne zvýšenou hladinou TSH boli liečení touto bylinou (600 mg denne) alebo placebom po dobu 8 týždňov. Počas 8 týždňov vitánia významne zlepšila hladinu TSH, T3 a T4 v porovnaní s placebom a normalizovala funkciu štítnej žľazy.

Schopnosť ašvagandy normalizovať fungovanie štítnej žľazy môže byť súčasťou jej multimodálneho pôsobenia proti depresii.

Narušenie fungovania štítnej žľazy je spojené s vyšším výskytom prejavov depresie. Je dokázané, že ašvaganda normalizuje fungovanie štítnej žľazy. To môže pomáhať uľaviť od príznakov depresie.

Zatiaľ žiadna štúdia neskúmala bezpečnosť užívania doplnkov z ašvagandy spolu s konvenčnými antidepresívami; s antidepresívami SSRI je možné kombinovať. Odporúča sa zachovať medzi nimi odstup a poradiť sa s kompetentným zdravotníkom.

Dostupnosť Ashwagandhy

Ašvaganda je pre väčšinu ľudí bezpečná. Rastlinu by ale nemali konzumovať dojčiace a tehotné ženy. Rovnako je potrebné postupovať u osôb s autoimunitnými chorobami, pokiaľ nedá súhlas lekár. Konkrétne sa jedná o choroby ako je diabetes 1. typu, reumatoidná artritída, lupus alebo napr. Hashimotova tyroiditída.

Asvaganda môže znížiť hladinu cukru v krvi a hladinu krvného tlaku, je potrebné na toto dávať pozor pri dávkach liekov. Pretože rastlina môže zvýšiť hladinu hormónu štítnej žľazy, je potrebná opatrnosť tiež u pacientov s liekmi na ochorenie štítnej žľazy.

Pri výskumoch boli zvyčajne podávané dávky Ashwagandhy 125-250 mg denne, vo vyšších dávkach potom 450-500 mg raz až dvakrát denne. Väčšinou platilo pravidlo, že ak bola podávaná vyššia dávka, zvyčajne spôsobovala najvýznamnejšie zlepšenie.

Väčšinou sa jednalo o extrakt z koreňa. Pri výbere produktu z vitánie opojnej je nutné dbať na to, aby sa jednalo o kvalitný a certifikovaný extrakt, kde sú všetky účinné látky zachované v prirodzenej rovnováhe.


Záver

Ashwagandha je tradičná liečivá bylina, ktorá v mnohých ohľadoch prospieva zdraviu. Predovšetkým je to jej vplyv na stres a depresie a tiež podporuje činnosť mozgu. Doposiaľ zhromaždené vedecké dôkazy pomerne presvedčivo svedčia o tom, že ašvaganda sa dá využívať ako doplnková liečba depresie. Ďalej je to potom vplyv na testosterón. Ďalšie skúmanie by bolo vhodné vo všetkých prípadoch.

Ak ale človek má zdravotné problémy a užíva lieky, mal by konzumáciu vitánie skonzultovať s príslušným lekárom.